XPSN

نظریه نسبیت انیشتین: از خمش فضا-زمان تا امواج گرانشی

نسبیت عام؛ تحریف فضا-زمان – دکتر مجازی

انیشتین با ارائه‌ی نظریه‌ی نسبیت عام در سال 11915 مفهوم جدیدی از فضا-زمان ارائه داد. او فضا و زمان را عاملی هندسی در نظر گرفت.

نظریه نسبیت عام انیشتین چیست؟ | علمی‌ها

7/17/2020 · امواج گرانشی: در نظریه نسبیت عام پیش بینی شده بود که وقایع خشنی مانند برخورد دو سیاه‌چاله می‌توانند موج‌هایی در فضا-زمان به نام امواج گرانشی ایجاد کنند. در طول ۱۰۰ سالی که از ارائه این نظریه …

چرا نظریۀ انیشتین را در مدارس تدریس نکنیم؟

امواج گرانشی که امسال کشف شدند، آزمایش نهایی نظریه نسبیت عام را مشخص کردند. ۱۰۱ سال پیش انیشتین نظریۀ خود را به صورت ۱۰ معادله مجزا منتشر کرد. این معادلات نظریۀ نیوتن از گرانش را متوقف کرد و جای آنرا به فضا – زمان خمیده و …

موج گرانشی – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در فیزیک، موج گرانشی موجی است که توسط میدان گرانشی تولید می‌شود. وجود این نوع از امواج توسط آلبرت اینشتین در سال ۱۹۱۶ از طریق نظریهٔ نسبیت عام به‌طور نظری پیش‌بینی شد، و صدسال بعد، در سال ۲۰۱۶ به کمک تأسیسات لایگو به‌طور تجربی مشاهده گردید . و در سال ۲۰۱۷سه دانشمند (راینرویس، بری سی بریش وکیپ اس تورن) به‌طورمشترک جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۷ را به دلیل تلاش‌های خود در زمینه آشکارساز لایگوو مشاهده امواج گرانشی دریافت کردند.
موج گرانشی به‌طور نظری انرژی تابش گرانشی را منتقل می‌کند. منابع موج‌های گرانشی قابل آشکارسازی شامل سیستم‌های ستاره دوتایی است که یکی از اعضای آن

نظریه نسبیت – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نسبیت عام، نظریه‌ای هندسی برای گرانش است که در سال‌های ۱۹۰۷ و ۱۹۱۵ توسط آلبرت اینشتین (و دیگران) مطرح و توسعه داده شد و او شکل نهایی نسبیت عام را در ۱۹۱۶ منتشر کرد که تصویر کنونی فیزیک جدید از گرانش را تشکیل می‌دهد.

هر آنچه باید در مورد نسبیت خاص و عام اینشتین بدانید – زومیت

4/16/2018 · نظریه‌ نسبیت انیشتین یکی از مهم‌ترین و جهان‌شمول‌ترین نظریه‌ها‌ی تاریخ علم است؛ نظریه‌ای که دید ما را نسبت به فضا و زمان به‌کلی تغییر داد.

فضا زمان چیست؟ — به زبان ساده | مجله فرادرس

هم‌چنین این مولفه‌ها نحوه تغییر شکل اجسام در حال حرکت را توصیف می‌کنند. رابطه بین جرم، انرژی و فضا زمان در تمامی سیستم‌ها از جمله زمین تا ستاره نوترونی و حتی برای امواج گرانشی برقرار است.

برچسب‌ها:, , , , , ,